Test Dacia Duster 1,5 dCi 4×4
Je to úspěšné, všestranné a cenově dostupné. Co to může být? No přeci Dacia Duster! Asi nějak takto bych ve zkratce představil modernizovaného Dustera modelového roku 2016. Úspěch tohoto modelu je pro většinu automobilových kritiků jen důkazem “ekonomické krize”, která přinutila zákazníka sáhnout po levnějších vozech. Já si dovolím nesouhlasit. Oporou v nesouhlasu mi je nejdražší nabízená verze na českém trhu. I když samotní zástupci automobilky před pár lety tvrdili, že Duster je především pracant či druhé vozidlo do rodiny, současná situace je poněkud odlišná. Většina Dusterů je na našem trhu prodána ve výbavovém stupni Arctica, tedy ve třetím stupni ze čtyř nabízených. Jen málo kdy potkáte majitele Dustera bez rádia či klimatizace. Většinu vozů je pak navíc poháněna dražším naftovým agregátem 1.5 dCi. Při této konfiguraci vychází Duster od 350.000 do 420.000 Kč podle zvolení pohonu. Při vysypání této sumy na pult u prodejce se rozhodně nebudu řadit k majiteli vozu, který by se měl cítit snad jako škudlil. Tím bych chtěl říci, že modernizovaný Duster už dávno není vozem jen pro lesníky, chataře či zemědělská družstva.
Design
Současný model totiž dokáže v posledních měsících oslovovat i majitele, kteří sahají rovnou po nejdražší verzi s pohonem obou náprav a s cenovkou okolo půl milionu korun. Právě proto jsem otestoval nejdražší nabízenou verzi s novou metalickou barvou a černými disky kol. Právě tyto dvě nové položky na ceníku se snaží na první pohled odlišit Dustera, který patří movitější klientele od Dustera pracujícího ve službách lesníka. Při podrobnějším zkoumání narazíte například na parkovací kameru zabudovanou u osvětlení zadní espézetky nebo na parkovací senzory v zadní části vozu.
Interiér
V interiéru nejdražší verze se pak můžete těšit na slušný komfort doplněný o řadu doplňků zpříjemňujících vaší cestu. Skvělým pomocníkem při delších cestách je bezesporu tempomat, ovládat jej můžete pomocí tlačítek na volantu. Během jízdy po dálnici dokáže plynule přidávat a ustálit spotřebu na celkem pěkných 6,7 litru nafty. Skvěle poslouží i multimediální navigační systém MediaNav se sedmi palcovou dotykovou obrazovkou. Přestože je displej umístěn níž než bych si přál, bude mé hodnocení tohoto systému kladné. MediaNav totiž pracuje bez jediného zaváhání s bleskovou rychlostí a přehledností díky pěknému grafickému zpracování. Samozřejmostí jsou pak elektrická okna na všech dveřích, klimatizace, vyhřívaná sedadla, tónovaná skla nebo palubní počítač. Ve výbavě Exception mi nic nechybělo, kromě loketní opěrky, ta lze však přiobjednat z katalogu příplatkové výbavy.
Jízda
Co se týče jízdního projevu Dustera s naftovou jednotkou 1,5 dCi s výkonem 110 koňských sil, byl jsem naprosto spokojený. Výkon motoru je dostačující, svou sílu dokáže uplatnit jak v terénu, tak i při předjíždění. Rozhodně se však Duster cítí lépe na okresce nežli v levém pruhu na dálnici. K hlavním zbraním patří bezesporu dobře nastavený podvozek na naše cesty. Při přejíždění nerovností nepocítíte sebemenší zaváhání, v terénu to platí dvojnásob. Díky měkčeji nastavenému podvozku však počítejte s mírnými náklony karoserie, ty se ale projevují až při vyšších rychlostech. Odezva od kol je rychlá, překvapilo mě i přesné řízení. Naopak chod řadící páky by mohl být trochu jemnější. Plusové body si odnáší i účinnost brzdového systému.
Verdikt
Při testování tohoto všudypřítomného nezmara jsem si uvědomil, že před Dacií a mateřským Renaultem stojí obrovská zkouška. Duster by se měl koncem příštího roku totiž představit ve své druhé generaci. Navázat na úspěšné tažení současné generace bude pro Dacii obrovskou výzvou, a pokud se druhá generace povede minimálně stejně tak jako ta nynější, má Dacia o odbyt postaráno. Jen doufám, že se Duster neubere směrem módního městského SUVéčka a zůstane věrný svým přednostem v podobě drsného designu a skvělé průchodnosti terénem. Ode mě si Duster vysloužil to nejlepší hodnocení i přesto, že má své vady například v interiéru či v dílenském zpracování. Duster si podle mého na nic nehraje a své nedostatky se nesnaží nikterak maskovat a za to má palec nahoru.